تبلیغات
پزشکی - آیا شماره چشم با استفاده از عینک بهبود می یابد؟پیشگیری از تاثیرات سوء كامپیوتر بر بینایی ...

افزایش اطلاعات=پیشگیری, که بهتر از درمانه


Admin Logo
themebox Logoتاریخ:دوشنبه 5 مهر 1389-08:39 ب.ظ

نویسنده :mahya

آیا شماره چشم با استفاده از عینک بهبود می یابد؟پیشگیری از تاثیرات سوء كامپیوتر بر بینایی ...

با سلام
پسری 26 ساله هستم که چشمانم دچار آستیگماتیسم از درجات 0.5 و 0.75 است، خواستم بپرسم با زدن عینک به طور مداوم درجه آستیگمات چشمم کاهش می یابد یا خیر ؟ و در مجموع آیا احتمال دارد که ضعف چشم با عینک نزدن بیشتر گردد؟ کارم بیشتر با کامپیوتر است.

با سلام پاسخ شما در متن زیر گنجانده شده,اطلاعاتی پیرامون سؤال شما نیز آمده,در صورت تمایل مطالعه کنید...

استفاده ازعینك در بهبود شماره‌ چشم تاثیری ندارد


یك متخصص چشم گفت: عیوب انكساری یكی از علل كم بینی قابل پیشگیری در جهان است كه سبب ایجاد تنبلی در چشم می‌شود و در صورت تشخیص این بیماری در سنین زیر۱۰ سال، می‌توان آن را درمان كرد.
دكتر خسرو جدیدی، متخصص چشم اظهار كرد: به دنبال عیوب انكساری در چشم، تغییراتی ایجاد می‌شود كه فرد نیاز به عینك پیدا می‌كند.
این متخصص پیوند قرنیه درباره انواع عیوب انكساری گفت: یكی از انواع عیوب انكساری، نزدیك بینی در چشم است. در این مورد افراد دید نزدیك خوبی دارند اما دید دور در آنها مناسب نیست. در صورتی كه نزدیك‌بینی شدید باشد، فرد مجبور است مطالعه و كارهای ظریف را با فاصله‌ی كمتری از چشم انجام دهد.
وی افزود: دوربینی نوع دیگری از این عیوب است كه در آن، هر دو دید دور و نزدیك در فرد مناسب نیست و میزان آن بستگی به شدت دوربینی دارد. این مورد در افراد جوان مشكلات كمتری را ایجاد می‌كند اما هر چه سن بالاتر می‌رود، مشكلات دید نیز بیشتر می‌شود؛ به طوری كه در سنین ۴۰ تا۳۰ سال به دو عینك، نزدیك‌بینی و دوربینی، نیاز است.
وی ادامه داد: آستیگماتیسم نوع دیگری از عیوب انكساری است كه فرد برای اصلاح دید، به عینك نیاز دارد.
دكتر جدیدی با بیان این كه آستیگماتیسم به دو صورت منظم و نامنظم در چشم وجود دارد، گفت: در آستیگماتیسم منظم كه به نسبت زیاد دیده می‌شود، دید فرد با استفاده از عینك كامل می‌شود. همچنین بیماری‌هایی در قرنیه سبب ایجاد آستیگماتیسم نامنظم می‌شوند كه در این مورد معمولا با استفاده از لنزهای تماسی و لنزهای سخت می‌توان دید را اصلاح كرد.
وی، درباره‌ی علت ایجاد عیوب انكساری گفت: شایع‌ترین علت در نزدیك بینی و دوربینی، تغییر در قطر كره‌ چشم است. در حالت عادی قطر كره‌ چشم، حدود ۲۴ میلی‌متر است. در صورتی كه قطر كره‌ چشم زیاد شود سبب نزدیك‌بینی و همچنین كم شدن آن دوربینی را ایجاد می‌كند كه این موارد بیشتر به صورت مادرزادی است. همچنین تغییر در حالت كروی چشم در ایجاد آستیگماتیسم موثر است. همچنین انحنای قرنیه نیز سبب ایجاد عیوب انكساری می‌شود كه باید با استفاده از عینك اصلاح شود. به طور كلی تغییر در هر كدام از عناصر دید به هر دلیلی، سبب ایجاد عیوب انكساری می‌شوند.
این متخصص چشم تاكید كرد: عیوب انكساری باعث تنبلی چشم می‌شود، بنابراین افراد باید در سنین زیر۱۰ سال برای معاینه‌ی به پزشك مراجعه كنند؛ چرا كه در صورت تشخیص سریعتر، می‌توان آن را درمان كرد.
دكتر جدیدی درباره‌ی استفاده‌ از عینك گفت: در سنین زیر ۱۰ سال به جهت جلوگیری از تنبلی چشم استفاده از عینك اجباری است ولی بعد از آن استفاده از عینك در بیشتر شدن و یا اصلاح شماره‌ی چشم تاثیری ندارد و عینك تنها باعث بهبود دید فرد می‌شود.
وی در توضیح استفاده از شماره‌ عینك اشتباه گفت: شماره‌ عینك اشتباه تاثیری در اصل بیماری چشم و پیشرفت و یا پس رفت آن نخواهد داشت و تنها ممكن است باعث سرد درد، سرگیجه وغیره شود.
این متخصص چشم درباره‌ استفاده از عینك در كودكان تاكید كرد و افزود: كودكانی كه در سن تنبلی چشم قرار دارند، در صورت نیاز به عینك، حتما باید از آن استفاده كنند.
دكتر جدیدی در پایان گفت: در عینك‌ها، شماره‌ی صحیح چشم و فاصله‌ی تنظیم شده بین دو مركز در عینك مهم است. همچنین قاب عینك باید كاملا روی ریشه بینی قرار گیرد.
خبرگزارى ایسنا

 

 

اما در مورد کار شما با کامپیوتر...

مهمترین علائم عبارتند از: خستگی چشم، خشکی چشم، سوزش، اشک ریزش و تاری دید. همچنین ممکن است سبب درد در گردن و شانه ها نیز بشود. یکی از مهمترین دلایل خشکی و سوزش چشم هنگام کار با کامپیوتر کاهش میزان پلک زدن است .
این مسأله به همراه خیره شدن به صفحه مانیتور و تمرکز بر روی موضوع کار سبب می شود تا پلک ها مدت بیشتری باز بمانند و در نتیجه اشک روی سطح چشم سریعتر تبخیر می شود. با رعایت توصیه های زیر می توان تا حد بسیار زیادی از آسیب های چشمی جلوگیری کرد:
▪ سعی کنید بطور ارادی پلک بزنید. این کار سبب می شود سطح چشم شما با اشک آغشته شده و خشک نشود. در صورتیکه مشکل شما شدید باشد می توانید از قطره های اشک مصنوعی استفاده کنید.
▪ مرکز مانیتور باید حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر پایین تر چشمان شما باشد.
این وضعیت علاوه بر اینکه باعث می شود پلک ها پایین تر قرار گیرند و سطح کمتری از چشم در معرض هوا باشد. از خستگی گردن و شانه ها نیز می کاهد. در این موارد هم باید مانیتور را در ارتفاع مناسب قرار داد و هم ارتفاع صندلی را نسبت به میزکار تنظیم کرد بطوریکه ساعد شما هنگام کار با keyboard موازی با سطح زمین باشد.
▪ مانیتور خود را طوری قرار دهید که نور پنجره یا روشنایی اتاق به آن نتابد. هنگام کار با کامپیوتر سعی کنید پرده ها را بکشید و روشنایی اتاق را نیز به نصف وضعیت معمولی کاهش دهید.
▪ به چشمان خود استراحت دهید. سعی کنید هر ۵ تا ۱۰ دقیقه چشم خود را از مانیتور برداشته و به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه به نقطه ای دور نگاه کنید. این کار سبب استراحت عضلات چشم می شود. همچنین به شما وقت می دهد پلک بزنید و سطح چشم شما مرطوب شود.
▪ اگر مجبورید که هم زمان به یک صفحه نوشته و مانیتور نگاه کنید (خصوصا در مورد تایپیست ها) ممکن است چشم شما خسته شود زیرا باید تطابق خود را تغییر دهد.
برای جلوگیری از این مسأله سعی کنید صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و هم سطح با مانیتور قرار دهید. برای اینکار می توانید از copyholder استفاده کنید.
▪ فاصله مانیتور با چشمان شما باید ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر باشد.
▪ روشنایی و کنتراست مانیتور خود را تنظیم کنید. میزان روشنایی مانیتور باید با روشنایی اتاق هماهنگی داشته باشد. یک روش برای تنظیم روشنایی مانیتور این است که به یک صفحه وب با زمینه سفید (مثل این صفحه) نگاه کنید.
اگر سفیدی صفحه برای شما مثل یک منبع نور است روشنایی مانیتور زیاد است و باید آن را کم کنید. در مقابل، اگر صفحه کمی خاکستری به نظر می رسد روشنایی را زیاد کنید.
▪ اگر علی رغم رعایت توصیه های گفته شده باز هم دچار علائم هستید می توانید از عینک های مخصوص استفاده کنید زیرا گاهی مشکل در دید متوسط است.
ما بطور معمول کمتر از دید متوسط استفاده می کنیم زیرا بیشتر اوقات یا اشیاء دور را نگاه می کنیم و یا اشیاء نزدیک. ولی مانیتور کامپیوتر دقیقا در فاصله ای از چشم قرار می گیرد که مربوط به دید متوسط است. برای دریافت عینک مناسب کامپیوتر به چشم پزشک مراجعه کنید.
▪ هنگام کار با کامپیوتر سعی کنید گردن خود را راست نگهداشته و شانه را عقب بدهید. قوز کردن هنگام کار طولانی با کامپیوتر سبب دردهای گردن و شانه ها می شود.
کاملا پشت خود را به صندلی بچسبانید. همچنین ارتفاع صندلی خود را طوری تنظیم کنید که کف پاها روی زمین قرار داشته و زانوی شما در زاویه ۹۰ درجه قرار داشته باشد Keyboard و Mouse باید پایین تر از آرنج و نزدیک دستان شما قرار داشته باشد.

منبع:پارسی طبنظرات() 
نوع مطلب : کلینیک چشم پزشکی 
Yashar
چهارشنبه 3 دی 1393 09:32 ب.ظ
با سلام
من‌ میخواستم با مدرک فوق لیسانس‌ از معافیت پزشکی استفاده کنم، استیگمات چشم چپم ۴.۲۵ و چشم راستم ۵.۲۵ هستش و برای معاف شدن تنها به ۰.۵(پنج صدم)نیاز دارم،چطور میتونم‌ استیگمات‌چشمم رو نیم نمره بالا ببرم؟ خواهش میکنم راهنماییم کنید.
تشکر
Yashar
چهارشنبه 3 دی 1393 09:30 ب.ظ
با سلام
من‌ میخواستم با مدرک فوق لیسانس‌ از معافیت پزشکی استفاده کنم، استیگمات چشم چپم ۴.۲۵ و چشم راستم ۵.۲۵ هستش و برای معاف شدن تنها به ۰.۵(پنج صدم)نیاز دارم،چطور میتونم‌ استیگمات‌چشمم رو نیم نمره بالا ببرم؟ خواهش میکنم راهنماییم کنید.
تشکر
سه شنبه 2 دی 1393 06:57 ب.ظ
نمره چشم من -2.25 است ا
گر از عینک استفاده نکنم زیانباراست
زهرا محمدی
سه شنبه 18 آذر 1393 06:53 ب.ظ
سلام من 15 سالمه امروز از مدرسه اومدن سنجش چشم.یک چشمم .9 و چشم چپم .8 و با هر دو چشم .8 است.آیا من نیاز به عینک دارم؟؟؟
امیر حسین انفرادی
دوشنبه 17 آذر 1393 03:03 ب.ظ
پسرم چهارسال ونیم داره بردمش دکتر گفت یه چشمش 1.50 و یه چشمش % 75 هست و عینک نوشته همیشه بزنه گفته اگه یکی دو سال بزنه خوب میشه آیا این درسته خوب میشه که بعد از دوسال عینک نزنه یا نه همیشه عینکی میمونه لطفا مرا راهنمایی
امیر حسین انفرادی
دوشنبه 17 آذر 1393 02:32 ب.ظ
پسرم چهارسال ونیم داره بردمش دکتر گفت یه چشمش 1.50 و یه چشمش % 75 هست و عینک نوشته همیشه بزنه گفته اگه یکی دو سال بزنه خوب میشه آیا این درسته خوب میشه که بعد از دوسال عینک نزنه یا نه همیشه عینکی میمونه لطفا مرا راهنمایی
Tahereh
جمعه 14 آذر 1393 10:27 ب.ظ
با سلام پسر من 5ساله هست اولین بار بردمش دكتر چشم گفتند چشماش ضعیف آنقدر ناراحت شدم چون من وپدرش
چشمان سالم داریم تا بحال پیش 2دكتر بردم ولى نمره چشمهاى متفاوت گفتند یك دكتر گفت +3جفت چشماش و آستیگمات -2 و دكتر دیگه كه برم گفت 4.25و4.75 اما آستیگمات همون بود-2 حالا من از شما راهنمایى میخوام كه ایا مشكل چشمان بچم با عینك خوب میشه یا میشه عمل كرد چون من از عینك زدن بچهام خیلى بدم میاد
بهزاد
سه شنبه 4 آذر 1393 01:26 ب.ظ
سلام.تو خیلی از شرایط استخدام درج شده دید چشم بدون عینک8 از 10.یعنی من که نمره عینکم 0.75و1 می باشه چطور می شه؟؟؟
مسعود
دوشنبه 26 آبان 1393 10:15 ق.ظ
سلام چشمان من آستیگمات هستش میخواستم بدونم باید بصورت مدام عینک استفاده کنم با خیر
عبدالبصیر
شنبه 10 آبان 1393 05:01 ب.ظ
سلام با عرض ادب من 20 سال دارم و چشمهایم ضعیف است چشم راستم 3.5- و چشم چپم 3- است و 7 سال میشه که از عینک استفاده میکنم و از عینک بسیار خسته شدم لطفا بگوید برای درمانش چی کار کنم
Sara
دوشنبه 5 آبان 1393 06:22 ب.ظ
سلام من دختری ١٥ سأله هستم كه چشام نمرش٦ است
ایا راحی است كه شماره پایین بیاد؟؟تورو خدا جواب بدین
عینكی كه میكنم چشم خیلی كوچیك میكنه
غزل
شنبه 3 آبان 1393 03:01 ب.ظ
سلام میشه بگید برای کم شدن نمره ی عینک چه کاری باید کرد لطفا بگید ممنون میشم
پگاه
دوشنبه 14 مهر 1393 10:47 ب.ظ
سلام.میخواستم بدونم آیا بدون عمل جراحی میشه نزدیک بینی را درمان کرد؟
من 23 سالمو شماره های چشمم 1.25 و 1.75 است.
مجید
دوشنبه 31 شهریور 1393 11:17 ب.ظ
سلام باعرض ادب من 20 ساله هستم از کودکی چشمم ضعیف بود الان شماره چشم راستم75-6وچپم75-8است آیا با عمل جراهی میشه درست شد هیچ خطری نداره عینک هم کم استفاده میکنم در آینده چه خواهد شد لطفا زوتر جوابم رابدید دست شما پر از گل
دوشنبه 31 شهریور 1393 10:17 ب.ظ
سلام،پسری دارم دو ساله،دکتر گفت هردو چشماش ۴ آستیگماته،دارم دیوونه میشم،نمیدونم چکار کنم؟ توروخدا بهم بگید شماره چهار خیلی بده؟ نه خودم نه همسرم ونه خانوادهامون ای مشکلو نداشتیم،پس پسرم چطوری با این مشکل مواجه شده؟ من چیزه غیره طبیعی از پسرم ندیدم که نشون بده دیدش مشکل داره!! خوب میشه؟ من چکار باید بکنم؟؟! تورو خدا بهمزود جواب بدید؟
شامی
سه شنبه 18 شهریور 1393 10:07 ق.ظ
باسلام
پسری دارم 5 ساله که بعداز معاینه چشم گفتند هر دو چشمش یک و نیم ضعیف میباشد .سوال آیاپسرمن نیاز به عینک داردو این نمره ضعیفی امکان دارد کمتر شود ؟
سمیه اسماعیلی
دوشنبه 10 شهریور 1393 01:35 ق.ظ
سلام‌من دختری دارم هشت ماهه که هنگام تولد به دلیل نارس بودن (یک ماه رودتر متولد شد . با وزن یک کیلو وهفتصد گرم) برای اطمینان از تشکیل شبکیه به بیمارستان فارابی مراجعه کردیم که خدارو شکر مشکلی نداشت فقط گفتند نمره چشم داره و باید شش ماه بعد چک شود بعد از چک اپ گفتند یک چشمش چهار و چشم دیگه دو ونیمه و شش ماه بعد چک اپ مجدد احتمال بهبود چشمان دخترم بدون عینک چند درصد است ممنون امی شم اگر جواب بدید.
کامران
چهارشنبه 29 مرداد 1393 03:44 ب.ظ
سلام :من شماره عینک هر دو چشمم به تشخیص پزک 25|.بهتر شده عینکی که برام نوشته یکی از چشمم کمی حالت اشکال دیدو کمی تاری دید دارم الان دو روزه که اینجوری هستمآیا بهتر میشه یا نه ؟
sara
سه شنبه 31 تیر 1393 03:37 ب.ظ
سلام.من پسری 9ماهه دارم که دوربینیش مثبت 7 ضعیفه و نزدیک بینی در حدود یک و نیم
عینک استفاده میکنه با شیشه پلاستیک فشرده
آیاخوب میشه؟شماره چشمش پایین میاد ،؟
یا روزی میاد که پسرم نیاز به زدن عینک نداشته باشه؟دکترمیگه شبکیه و قرنیه سالمه
خواهش میکنم جواب بدبد
عباس
سه شنبه 10 تیر 1393 11:12 ق.ظ
میخواستم پرسان کنم با عمل کردن چشم ما روشن میشود کدام خطر حوجود نه دادر موفق باشید
سامان
دوشنبه 9 تیر 1393 07:49 ب.ظ
من چشمم دوربینش ضعیفه میخواستم ببینم با زدن عینک به صورت مداوم خوب خواهد شد؟؟؟
دوشنبه 15 اردیبهشت 1393 04:51 ق.ظ
سلام لطفا مرا راهنمایی کنید
دختری دارم 6ساله که هر سال هم برای کنترل نزد چشم پزشک بردم تازه متوجه شدم که چشمای دخترم ضعیف هست وآستیگمات نیز دارد دکتر عینک نوشته با شماره0.75آیا امکان بهبودی چشم دخترم هست یا نه
خواهش می کنم پاسخ دهید چون واقعا نگرانم
فاطمه
سه شنبه 9 اردیبهشت 1393 09:10 ب.ظ
سلااااااااااااااااااااام من احساس میکنم چشمام ضعیفه.اخه خیلی زود چشمام خسته میشه بعضی وقتا هم سرم درد میگیره وقتی درس میخونم .بنظر شما درست احساس میکنم؟؟؟؟
پاسخ mahya : به اپتومتریست مراجعه كنید
سمیر
چهارشنبه 14 اسفند 1392 04:25 ب.ظ
سلام
من 20 ساله استم و چشم راست من نیم درجه و چشم چپ من 0.25 درجه ضعیف شده است و داکتر برای من عینک داده. آیا نپوشیدن عینک با عث صعیفی بیشتر چشم من خواهد شد یا نی؟ آیا دوباره چشم های من با پوشیدن عینک به حالت اول بر خواهد گشت؟
سمیر
چهارشنبه 14 اسفند 1392 02:46 ب.ظ
سلام
من 20 ساله استم و چشم راست من نیم درجه و چشم چپ من 0.25 درجه ضعیف شده است و داکتر برای من عینک داده. آیا نپوشیدن عینک با عث صعیفی بیشتر چشم من خواهد شد یا نی؟ آیا دوباره چشم های من با پوشیدن عینک به حالت اول بر خواهد گشت؟
سام
دوشنبه 14 بهمن 1392 12:31 ب.ظ
آیا این درسته که هرکس که لیزر می کنه دوباره بعد از چند سال چشماش ضعیف می شه.
سام
دوشنبه 14 بهمن 1392 12:30 ب.ظ
آیا این درسته که هرکس که لیزر می کنه دوباره بعد از چند سال چشماش ضعیف می شه.
سام
دوشنبه 14 بهمن 1392 12:29 ب.ظ
آیا این درسته که هرکس که لیزر می کنه دوباره بعد از چند سال چشماش ضعیف می شه.
فریماه
سه شنبه 24 دی 1392 04:25 ب.ظ
سلام
چشمان من آستیكمات و یك هفته ای است كه از لنز استفاده میكنم ولی چشمانم خسته میشود و میسوزد
دید كاملى هم ندارم
آیا با گذشت زمان بهتر میشود؟
ممنون
پاسخ mahya : حتما به چشم پزشک مراجعه کنید
پویا
جمعه 13 دی 1392 02:19 ب.ظ
سلام من13ساله هستم چشمهای من آستیگماتیسم هستن. یکیشون 3.5ویکیشون25.هستش آیا عینک زدن به بهبود آنها کمکی میکندنمایش نظرات 1 تا 30