تبلیغات
پزشکی - انواع درد

افزایش اطلاعات=پیشگیری, که بهتر از درمانه


Admin Logo
themebox Logoتاریخ:چهارشنبه 16 شهریور 1390-02:47 ب.ظ

نویسنده :mahya

انواع درد

کمر درد: کمر درد می تواند علل گوناگونی داشته باشد. برای مثال صدمات ناشی از تصادفات قبلی, علل ناشی از ستون فقرات مثل بیرون زدگی دیسک یا آرتروز مفاصل  facetفقرات یا اختلال مفصل بزرگ ستون فقرات با لگن, علل ناشی از سیستم عصبی , علل ناشی از اعضا داخل لگن یا صدمات عضلانی و صدمات رباط ها رامیتوان نام برد.انجام شرح حال و معاینه فیزیکی کامل جهت بررسی علت کمردرد بیمار اهمیت زیادی دارد و از آنجاییکه 30% افراد بالای 50 سال علایم بیرون زدگی دیسک در MRI دارند ولی کمردرد ندارند بنابراین در صورتیکه چنین افرادی دچار کمردرد بدلیل دیگری گردند, اگر تنها به MRI بیمار توجه گردد علت کمردرد وی را ناشی از بیرون زدگی دیسک دانسته و ممکن است به اشتباه بیمارتحت عمل جراحی دیسک قرار گیرد و پس از عمل جراحی کمر درد بیمار بهبود نیابد. بنابراین MRI تنها کمک کننده در تشخیص بوده و جهت بررسی علل دیگری مانند  تومورها و بیماریهای عفونی ستون فقرات و پارگیهای یا شکستگی های ستون فقرات و جابه جائیهای آن میتواند مفید باشد.علاوه بر موارد فوق بایستی افسردگی , اضطراب و هیجانات و استرس ها را نیز در بررسی کمر درد مدنظر قرارداد. این موارد میتواند موجب شروع , ادامه یا تشدید کمردرد گردند.ضمنا بعضی از کمردرد ها با شرح حال و معاینه فیزیکی و MRI قابل تشخیص نبوده و تنها با تزریقات تشخیصی میتوان منشا کمردرد بیمار را کشف نمود. این تزریقات جنبه ی درمانی نیز دارد و در صورتیکه درد بیمار با تزریق در مفصل مربوطه کاهش یابد مراحل بعدی درمانی را میتوان جهت بیمار ترتیب داد.

برای مثال تزریقات درمانی جهت درد سیاتیک ناشی از بیرون زدگی دیسک سبب کاهش قابل توجه درد بیمار پس از 10 روز میگردد.البته در مواردی دو تا پنج روز پس از تزریق نیز اثرات درمانی شروع شده و ادامه می یابد بیماران دو روز بعد از تزریق میتوانند به سر کار خود برگردند ولی بایستی ساعت کار کوتاه شده و از فعالیت هایی که احتیاج به  انرژی زیاد دارند خودداری نماید ضمنا بایستی بتدریج فعالیت خود را افزایش دهند تا از عود  درد جلوگیری نماید.


گردن درد : گردن درد علل گوناگونی میتواند داشته باشد. برای مثال صدمات ناشی از تصادفات قبلی, علل ناشی از ستون فقرات مثل:بیرون زدگی دیسک یا آرتروز مفاصل facet فقرات یا اختلال مفصل ستون فقرات گردنی یا مفصل پشت سر بیمار, علل ناشی از سیستم عصبی, علل ناشی از محل های نزدیک به گردن مانند بیماری های گوش حلق و بینی, بیماری های عضلات شانه و گردن و سر بیمار, صدمات رباط های گردن و شانه و عضلات گردن و شانه را میتوان نام برد.انجام شرح حال و معاینه ی فیزیکی کامل جهت بررسی علت  گردن درد اهمیت زیادی دارد و از آنجائیکه درصدی از افراد  بالای چهل سال ممکن است علایم بیرون زدگی دیسک در MRI  داشته باشند ولی گردن درد ندارند. بنابراین در صورتیکه چنین افرادی دچار گردن درد به دلایل دیگری گردند, اگر تنها به MRI بیمار توجه گردد علت گردن درد بیمار را ناشی از بیرون زدگی دیسک دانسته و ممکن است به اشتباه تحت عمل جراحی دیسک قرار گیرند و در نتیجه چنین بیماری, پس از عمل جراحی, هنوز گردن درد دارند بنابراین MRI  تنها کمک کننده در تشخیص بوده و جهت بررسی علل دیگر مانند تومورها و بیماری های عفونی ستون فقرات, پارگی ها و شکستگی ها و جابه جائیهای ستون فقرات میتواند مفید باشد علاوه بر موارد فوق بایستی افسردگی, اضطراب و هیجانات و استرس ها را نیز در بررسی کمر درد در نظر قرار داد. این موارد میتواند موجب شروع, ادامه یا تشدید کمردرد گردند.ضمنا بعضی از درد های گردن با شرح حال و معاینه فیزیکی و MRI قابل تشخیص نبوده و تنها با تزریقات تشخیص میتوان منشاء درد گردن بیمار را کشف نمود

.فیزیوتراپی کمردرد

 _فیزیوتراپی غیر فعال:شامل برق گذاشتن در جلسات مختلف_استفاده از دستگاه TENS  در منزل گذاشتن کیسه ی آب گرم یا سرد می باشد 2_فیزیوتراپی فعال: همان ورزش های کششی و قدرتی عضلات کمر و لگن و پاها و شکم میباشد ورزش های آیروبیک شامل پیاده روی, شنا, دوچرخه سواری نیز شامل این نوع فیزیوتراپی  میباشد. ورزش های قدرتی عضلات بایستی به مدت حداقل 20_15 دقیقه در هر روز انجام شود.ورزش های آیروبیک نیز به مدت  40_30 دقیقه سه بار در هفته لازم است.

تزریقات تشخیص درمانی

تزریقات استخوان دنبالچه جهت تسکین دردهای سیاتیک و کمردردها به کار میرود داروهای ضدالتهاب و نیز استرویید ها جهت کاهش التهاب ناشی از تنگی کانال نخاعی، سیاتیک و بیرون زدگی دیسک استفاده میشود. همچنین از داروهای  بی حسی قبل از تزریقات استفاده شده تا درد موقع تزریق به حداقل برسد.پس از ورود سوزن به محل, ماده رنگی تزریق میشود.تزریق ماده رنگی جهت مشاهده محل دردناک و اطمینان از محل دقیق سوزن قبل از تزریق دارو است.اغلب بیماران پس از یک یا دوتزریق کاهش درد قابل توجهی را بیان می نماید.حداکثر 3 تزریق در این محل انجام میشود.البته در صورتیکه تزریق اول در 10 روز اول بهبودی قابل توجهی را ندهد بایستی این روش را کنار گذاشته و روش های دیگری مثل تزریق داخل دریچه کانال نخاعی را در نظر گرفت.

تزریق داخل سوراخ کانال نخاعی

بهترین روش کاهش درد بیماران مبتلا به درد های سیاتیک و درد ناشی از بیرون زدگی دیسک کمر یا گردن میباشد.در این روش با کمک دستگاه فلوروسکوپی (مشاهده تلویزیونی) و تزریق ماده رنگی محل ورود به دریچه کانال نخاعی را کشف نموده و پس از اطمینان از محل دقیق سوزن, تزریق دارو در اطراف ریشه ی عصب مبتلا, صورت میگیرد.دریچه های مربوطه در حقیقت شکافهایی در بین مهره های ستون فقرات می باشند که ریشه های اعصاب از وسط آن خارج شده و به طرف اندام ها عصب دهی مینمایند.این تزریق هم جنبه تشخیص و هم درمانی دارد.وحتی در مواردیکه احتیاج به عمل جراحی می باشد جهت کشف محل دقیق انجام عمل جراحی مناسب است.در این روش از تزریق داروهای ضدالتهاب و استروئیدی جهت کاهش التهاب ریشه ی عصبی که در اثر بیرون زدگی دیسک ایجاد شده است ایستفاده می شود یک تا سه تزریق جهت از بین رفتن التهاب ریشه ی عصبی در 80% موارد موفقیت آمیز بوده و بیماران از درد رهایی می یابد.

در حین تزریقات و پس از آن ورزشهای لازم تجویز میگردد.در 20% بقیه بیماران که به این تزریقات پاسخ مناسب را نداده اند از روش کوچک کردن دیسک بوسیله امواج رادیو فرکوئنسی استفاده می شود که این روش نیز بدون عمل جراحی انجام شده و موجب برداشته شدن فشار دیسک از روی عصب میگردد.

تزریق داخل مفاصل Facet:

 از آنجاییکه بین 40_20% دردهای کمر وگردن بدلیل آرتروز مفاصل Facet  می باشد تزریق بداخل این مفاصل هم جنبه تشخیص و هم درمانی دارد,به صورتیکه اگر درد بیمار پس از تزریق در این مفصل از بین برود نشان میدهد که منشأ درد مفصل مربوطه بوده و ناشی از بیرون زدگی دیسک نمی باشد مفاصل Facet  مفاصل کوچکی بین مهره های ستون فقرات هستند که در پشت دیسک قرار گرفته و سبب پایداری ستون فقرات و تحمل وزن میگردند.بایستی خاطر نشان کرد که تنها راه تشخیص این نوع آرتروز تزریقات داخل این مفاصل می باشد و هنوز روش تشخیص مناسبی مانند MRI با سیتی اسکن جهت کشف آرتروز  این مفاصل  کشف نگردیده است پس از تشخیص آرتروز مفاصل Facet مرحله بعدی سوزاندن عصب کوچک حسی مربوط به این مفصل می باشد که توسط امواج فرکوئنسی این مهم انجام می گردد.

منبع:iranpain

 نظرات() 
feet complaints
سه شنبه 28 شهریور 1396 06:41 ق.ظ
I'm amazed, I must say. Rarely do I come across a blog
that's both equally educative and engaging, and without a doubt, you've hit the nail on the head.

The issue is something too few people are speaking
intelligently about. I am very happy I stumbled across this during my search for something concerning this.
What makes you grow taller during puberty?
سه شنبه 17 مرداد 1396 01:41 ب.ظ
Excellent post! We will be linking to this
particularly great post on our website. Keep up the great writing.
http://margaretnajjar.hatenablog.com/entry/2015/07/21/121941
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:27 ب.ظ
Having read this I believed it was very enlightening.
I appreciate you spending some time and effort to put this short article together.
I once again find myself spending a lot of time
both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!
Foot Pain
شنبه 7 مرداد 1396 06:59 ب.ظ
Hi, I do think this is an excellent site. I stumbledupon it ;) I may
come back once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be
rich and continue to guide others.
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 06:26 ق.ظ
I'm not sure why but this website is loading very slow for me.
Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?

I'll check back later and see if the problem still
exists.
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 07:37 ب.ظ
I'm not sure why but this blog is loading extremely slow for me.
Is anyone else having this problem or is it a issue on my
end? I'll check back later on and see if the problem still
exists.
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 04:35 ق.ظ
What's up Dear, are you really visiting this web page daily, if so afterward
you will absolutely obtain nice knowledge.
manicure
شنبه 12 فروردین 1396 12:20 ق.ظ
Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too magnificent.

I really like what you've acquired here, certainly like what you're stating and
the way in which you say it. You make it enjoyable and you
still take care of to keep it wise. I cant wait to read
far more from you. This is really a wonderful website.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر